Zaplanuj swoją kuchnię w sposób, który pozwoli na wydajność i komfort pracy

Kuchnia jest centralnym punktem każdego gospodarstwa domowego. Od śniadania poprzez relaks z przyjaciółmi, musi ona spełniać wymagania wszystkich użytkowników.

Zanim zaczniesz robić projekt, rozważ wszystkie zadania jakie musi sprostać, stawiane przez każdego z domowników.

Veris jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa

Aranżacja i układ kuchni

Zarówno wielkość jak i kształt kuchni określają sposób wykorzystania przestrzeni. Główne miejsca przeznaczone do pracy: zlew, kuchenka, miejsce przygotowania i serwowania posiłków, powinny znajdować się w granicach trójkąta, w którym trwa nieprzerwana akcja. Taki sposób aranżacji często określany mianem pracy w trójkącie i jest najbardziej skutecznym sposobem na zaplanowanie funkcjonalnej kuchni, ponieważ skraca czas drogi między każdym z wymienionych miejsc. Nie wykluczone jest, że taka aranżacja może wiązać się z koniecznością przeniesienia niektórych mediów - np. wody, energi elektrycznej czy kuchenki - w celu stworzenia najlepszego układu rozmieszczenia miejsc i narzędzi do pracy.

Najważniejsza jest lokalizacja
Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie tzw. obszaru roboczego i zlewu po przeciwnych stronach kuchni. Możesz wybrać wolnostojące kuchenki, które nadają przestrzeni profesjonalny wygląd, jeśli jednak wolisz urządzenia do zabudowy, rozważ kupno wysokiego, pojedynczego lub podwójnego pieca. Pamiętaj, że urządzenia, takie jak kuchenki i zmywarki, muszą być ustawione w miejscu, które pozwoli na swobodne otwieranie drzwi produktu. Dodatkowo zaplanuj lokalizację zmywarki w pobliżu zlewu, pozwoli to na szybkie przenoszenie wstępnie spłukanych naczyń do zmywarki.

Bateria kuchenna Veris

Styl i konstrukcja

W trakcie aranżowania kuchni należy pamiętać o zaplanowaniu miejsca do przechowania żywności, garnków, zastawy stołowej i innych elementów wyposażenia. Najlepiej jeśli jest to szeroka przestrzeń na blacie, zapewniająca miejsce na czajnik, toster i inne często używane sprzęty. Często niewielka kuchnia po zabudowaniu staje się jeszcze mniejsza. Dlatego też, aby sprawić wrażenie lżejszej, zastosuj oszklone drzwi, połącz je z otwartymi półkami. Aby zapewnić dodatkowe miejsce zastosuj, popularne obecnie, rozsuwane zabudowane półki.

Kuchnia z jadalnią
Bardzo popularne stają się otwarte kuchnie z jadalniami. Jeśli masz taką możliwość, wyodrębnij jadalnię od kuchni, wykorzystując do tego wyspę lub barek. Aby odgraniczyć te dwa obszary, zastosuj różne style designu. Tak stworzona strefa jest idealnym miejscem do spożywania posiłków, jak również dodatkowym miejscem do ich przygotowywania.

Bateria kuchenna K7

Polecane produkty

K7

Minta Touch

Zedra Touch

Zedra

Zedra