JAK POSTĘPOWAĆ PO PRZECIEKU LUB ZALANIU?

Przeciek w domu może spowodować dotkliwe szkody, których usunięcie będzie czasochłonne i kosztowne. Zobacz, co zrobić, jeśli przydarzy się Tobie i jak zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Odetnij dopływ wody.Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku przecieku, jest odcięcie dopływu wody. Głowny zawór umieszczony jest zwykle w kuchni lub łazience. Zakręcenie go natychmiast odcina dopływ wody w Twoim domu. Jeśli źródło wycieku jest oczywiste – jak zmywarka, pralka, kran czy toaleta, należy zakręcić indywidualny zawór zgodnie ze wskazówkami zegara, w który wyposażone jest urządzenie. Jeśli ilość nagromadzonej wody jest duża, powinieneś wyłączyć także prąd – o ile jest to bezpieczne – oraz gaz, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Zidentyfikuj źródło.Ustalenie, skąd pochodzi woda, może być trudne. Oprócz z cieknących rur, woda może dostać się do domu z takich miejsc, jak źle uszczelniona wanna lub prysznic, nieszczelny dach, a nawet przeciek w sąsiedniej nieruchomości.

Usuń nadmiar wody.Szybkie pozbycie się zalegającej wody jest kluczowe – im dłużej pokrywa powierzchnię domu, tym więcej szkód spowoduje. W przypadku dużego zalania konieczne może okazać się wynajęcie pompy. By działać skutecznie, pompa powinna zostać umieszczona w najniższej części zalanego obszaru. W przypadku mniejszej ilości wody można skorzytać z odkurzacza do wody.

Rozpocznij osuszanie.Pleśń zaczyna się rozwijać już w ciągu 24-48 godzin od zalania! Szybkie rozpoczęcie procesu osuszania jest więc kluczem do ograniczenia szkód spowodowanych przez wodę. Pozwól urządzeniom i gniazdkom wyschnąć samodzielnie, usuń mokre meble i dywany, otwórz okna.Sprawdź również ściany, bo uszkodzone płyty gipsowo-kartonowe i inne materiały będą musiały zostać wymienione. Możliwe, że potrzebne będzie wynajęcie osuszacza, który usunie wilgoć z pomieszczenia. Pamiętaj, aby podczas osuszania tego typu urządzeniem okna były szczelnie zamknięte.

Chronić dom przec przeciekami.Po zakończeniu sprzątania priorytetem będzie ochrona domu przed kolejnym zalaniem. Oprócz regularnego sprawdzania rur i dodatkowych środków ostrożności podczas mrozów, wiele osób decyduje się na inwestycję w system bezpieczeństwa przed zalaniem. Takie rozwiązanie zapewnia spokój, monitorując poziom wilgotności powietrza i szybko lokalizując źródło przecieku. System może również ostrzegać Cię, gdziekolwiek jesteś, umożliwić zdalne odcięcie wody lub zrobić to automatycznie. Pozwala zareagować, zanim szkody staną się poważne.

Dowiedz się więcej o systemie bezpieczeństwa przed zalaniem GROHE Sense