Wskazówki dotyczące higieny w codziennym życiu

Dzięki prostym zasadom higieny nasze codzienne interakcje z innymi osobami stają się przyjemniejsze i bezpieczne. Są to proste czynności, takie jak mycie rąk czy zasłanianie ust przy kaszlu i kichaniu. Wszystkie te zachowania, zapobiegają przenoszeniu się patogenów, takich jak bakterie, wirusy lub grzyby, z jednej osoby na drugą. Zebraliśmy kilka podstawowych wskazówek dotyczących codziennych zasad higieny.

DOKŁADNE MYCIE RĄK

Nasze dłonie dotykają codziennie niezliczonej ilości przedmiotów – od kluczy przez klamki od drzwi, aż po uchwyty w środkach publicznego transportu. Nigdy nie mamy pewności, czy nie dotykała ich wcześniej osoba z przeziębieniem lub inną chorobą. Dlatego tak ważne jest przerwanie drogi transmisji bakterii lub wirusów dzięki dokładnemu myciu rąk. Jest to najważniejszy element codziennej higieny, ponieważ oznacza dbanie nie tylko o nasze zdrowie, ale także wszystkich wokół.

Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, że przyczyną rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych są patogeny, które często przenosimy na naszych dłoniach, na przykład wirusy grypy lub bakterie wywołujące choroby żołądkowo-jelitowe. Mycie rąk znacząco zmniejsza ilość zarazków, a także uniemożliwia im przedostanie się nasze błony śluzowe – na przykład po dotknięciu twarzy.

Właśnie dlatego Wojewódzka Stacja Epidemiologiczna zaleca, aby zawsze myć dłonie, gdy:

  • wracamy do domu,
  • towarzyszymy dziecku w toalecie,
  • kaszlniemy lub kichniemy,
  • mamy kontakt z chorymi osobami,
  • wynosimy śmieci,
  • mamy kontakt ze zwierzętami, karmą dla zwierząt lub zwierzęcymi nieczystościami.

Ponadto, według niemieckiego Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej, wskazane jest, aby zawsze dokładnie umyć ręce przed każdym posiłkiem i przed gotowaniem – niezależnie od tego, czego wcześniej dotykaliśmy.

Rada GROHE: Baterie sterowane czujnikami ruchu są praktycznym rozwiązaniem. Umożliwiają mycie rąk bez konieczności wcześniejszego dotykania kranu. W ten sposób armatura łazienkowa pozostaje higienicznie czysta.

Wskazówka: Jeżeli nie masz możliwości umycia rąk, użyj żelu antybakteryjnego. Usuwa on znaczną część bakterii, nawet jeśli nie może zastąpić dokładnego mycia rąk.

KASZEL I KICHANIE: ETYKIETA

Jeśli dopadło Cię przeziębienie, musisz zachować szczególną ostrożność, aby nie rozprzestrzeniać bakterii I wirusów. W celu zapobiegania zarażenia innych osób drogą kropelkową, BZgA zaleca przestrzeganie następujących zasad podczas kaszlu i kichania:

  • zachowanie odległości co najmniej jednego metra od innych osób,
  • odwracanie głowy od osób znajdujących się w pobliżu,
  • kichanie w chusteczkę (jednorazową należy następnie wyrzucić, a bawełnianą wyprać),
  • alternatywnie: kichanie w łokieć,
  • zawsze pamiętaj o tym, by po kichnięciu, kaszlnięciu lub wydmuchaniu nosa dokładnie umyć ręce.

UTRZYMYWANIE DYSTANSU

Kolejną bardzo ważną zasadą higieny jest zachowanie dystansu między osobami, jeśli któraś z nich jest chora. Gdy jest to niemożliwe, np. dlatego, że ktoś z domowników jest chory, BZgA radzi, aby myć ręce po każdym kontakcie, regularnie wietrzyć pomieszczenia oraz unikać używania tych samych produktów (np. kosmetyków). Ważne jest, aby osoby chore pamiętały o stosowaniu się do powyższych zasad, dopóki nie poczują się lepiej.

HIGIENA W GOSPODARSTWIE DOMOWYM

Gotowanie, sprzątanie, mycie czy zabawa z ukochanymi zwierzakami to czynności, które wykonujemy regularnie w domach. Nawet w ich trakcie należy przestrzegać pewnych złotych zasad, żeby zadbać o właściwą higienę dla siebie i swoich bliskich. BZgA zaleca m.in.:

  • regularne i dokładne sprzątanie domu/mieszkania oraz regularne pranie ściereczek i ręczników w gorącej wodzie (co najmniej 60 stopni Celsjusza),
  • regularne czyszczenie pralki gorącą wodą,
  • regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń,
  • trzymanie łatwo psujących się produktów spożywczych w lodówce,
  • mycie rąk podczas przygotowywania posiłków,
  • mycie rąk po kontakcie z domowymi zwierzętami,
  • częste i dokładnie mycie klatek i misek naszych zwierzaków.

Dalsze informacje i wskazówki na temat higieny w życiu codziennym można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

ABC higieny

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE
MYCIA RĄK

Odpowiednia higiena rąk pozwala zapobiegać przenoszeniu się patogenów. Podpowiadamy, jak poprawnie o nią dbać. Przeczytaj teraz!

Czytaj więcej

MYCIE RĄK DLA DZIECI:
JAK TO ROBIĆ

Dzieci mogą mieć trudności z prawidłową higieną rąk. Dowiedz się, jak w zabawny sposób nauczyć swoje pociechy myć ręce.

Czytaj więcej