MYCIE RĄK DLA DZIECI: JAK TO ROBIĆ

Prawidłowe dbanie o higienę jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Tylko w jaki sposób im to wytłumaczyć? Przecież zarazki nie są widoczne. Dlatego nauczyciele zwracają uwagę na to, jak ważne jest, aby to rodzice nauczyli swoje pociechy poprawnego mycia rąk i zasad higieny.² Dają przy tym następującą radę: używaj języka odpowiedniego dla dzieci. Postaraj się, aby wyjaśnianie im zasad mycia rąk było niczym opowieść przygodowa.³ Dzieci będą bardziej zainteresowane słuchaniem na temat walki z „brudnym potworem”, na którego jedynym sposobem jest odważne mycie rąk, niż nużącej historii o drobnoustrojach i ich wpływie na zdrowie.

Jak dbać o czystość rąk u dzieci?

Większość kilkulatków ma tendencję do wykonywania „nudnych” zadań tak szybko, jak to tylko możliwe. W związku z tym, wiele ośrodków opieki dziecięcej oraz szpitali wpadło na pomysł wymyślenia krótkiego rymowanego wiersza lub piosenki do mycia rąk.⁴ Przykładowo: „Happy Birthday” trwa prawie dokładnie 20 sekund i jest przy tym dobrym sposobem na naukę języka angielskiego.

Rada GROHE: Umieść przy zlewie niski stolik, aby ułatwić dzieciom dostęp do umywalki. Daj im do dyspozycji kolorowe mydło i miękką szczoteczkę zaprojektowaną z myślą o najmłodszych. Korzystanie z nich dostarczy im więcej frajdy, niż używanie „dorosłych” przyborów toaletowych.

Poniższy eksperyment amerykańskiego nauczyciela przedszkolnego jest przykładem na to, jak nauczyć dzieci mycia rąk.⁵ Pomaga także najmłodszym pamiętać o tym, jak ważna jest odpowiednia higiena. Wiele z nich nie jest w stanie wyobrazić sobie, czym są niewidoczne wirusy i bakterie, dlatego często zapominają o mydle. Aby im to unaocznić, warto przeprowadzić ten prosty eksperyment.

1. Napełnij talerz wodą i wsyp do niego pieprz. Wytłumacz dziecku, że symbolizuje on bakterie i zarazki.

2. Poproś dziecko, żeby wsadziło palec do talerza i zwróć jego uwagę na to, że po jego wyjęciu pieprz zostaje na skórze.

3. Następnie poproś malucha, aby zamoczył swój palec w mydle i ponownie wsadził go do talerza. W tym momencie wszystkie ziarenka pieprzu rozejdą się na boki i nie przykleją do palca.

Perfekcyjna higiena

  • Mycie dłoni bez dotykania armatury.
  • Zapobieganie przenoszeniu się bakterii i wirusów.
  • Technologia, zapewniająca doskonałą higienę.
Odkryj więcej

Innowacyjna technologia

  • Okresowe automatyczne spłukiwanie zapobiegające zastojowi wody w instalacji.
  • Wewnętrzny kanał wodny eliminujący ryzyko stagnacji wody w baterii.
  • Możliwość przeprowadzenia dezynfekcji termicznej dla zwalczania legionelli.
Odkryj więcej

Źródła:

¹ Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung (BZgA): Hygiene. Kinderleichter Schutz vor Infektionskrankheiten, S. 2.
² Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung (BZgA) auf bzga.de: Pressemittelung vom 04.05.2015.
³ Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung (BZgA) auf bzga.de: Pressemittelung vom 04.05.2015.
Institut für Hygiene und Öffentliche Gesundheit der Universität Bonn: Mitmachbüchlein für Kinder, S. 5.
https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/coronavirus-wash-hands-video-pepper-soap-water-virus-children-tom-fletcher-a9403946.html

Z powrotem