Plan eliminacji plastiku w opakowaniach produktów

PLAN ELIMINACJI PLASTIKU W OPAKOWANIACH PRODUKTÓW – JESTEŚMY NA DOBREJ DRODZE

Plastikowe odpady to globalny problem. Mikroplastik w glebie i wodzie zagraża łańcuchom pokarmowym i tym samym stanowi zagrożenie dla zdrowia. Ponadto produkcja plastiku przyczynia się do zwiększenia emisji CO2. Dlatego w firmie GROHE od lat pracujemy nad tym, aby wyeliminować zbędny plastik z opakowań naszych produktów. Możemy pochwalić się na tym polu wieloma sukcesami, ale od całkowitej eliminacji plastiku wciąż dzieli nas długa droga. Przeczytaj o tym, nad czym aktualnie pracujemy, jakie przeszkody już pokonaliśmy oraz o problemach, które należy rozwiązać, aby całkowicie wyeliminować plastik z opakowań.

82% NASZYCH OPAKOWAŃ JEST WOLNYCH OD PLASTIKU

Kompletna eliminacja plastiku z opakowań i zastąpienie go innymi alternatywami mogą wydawać się proste, ale w praktyce to niemałe wyzwanie. Mimo to marce GROHE udało się wyeliminować plastik z 82% wszystkich opakowań produktów. Oznacza to oszczędność na poziomie około 37 milionów plastikowych elementów rocznie.

Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać – naszym celem jest całkowita rezygnacja z plastiku. Niestety zajmie to pewnie jeszcze trochę czasu, ponieważ na drodze do całkowitego wyeliminowania plastiku z opakowań wciąż napotykamy na poważne przeszkody.

DLACZEGO OBECNIE NIE JEST MOŻLIWE CAŁKOWITE WYCOFANIE PLASTIKU Z OPAKOWAŃ?

Obecnie zarówno konsumenci jak i ustawodawcy domagają się wprowadzenia alternatyw dla plastikowych opakowań. Firmy również wychodzą naprzeciw innowacjom i próbują zastępować plastikowe opakowania innymi tworzywami, ale mimo najlepszych chęci, nie zawsze jest to możliwe. Jedną z wielu przeszkód są trudności w zabezpieczeniu produktów o wrażliwych powierzchniach.

Należą do nich m.in. brodziki i wanny – powłoki, jakimi są pokryte, bardzo łatwo uszkodzić w transporcie, dlatego wciąż zabezpieczamy je przed zadrapaniami plastikową folią.

Istnieją co prawda biodegradowalne folie wykonane z polimerów będących pochodnymi kukurydzy – doskonale sprawdzają się one do zabezpieczania małych elementów oraz przedmiotów wrażliwych na wilgoć np. instrukcji obsługi. Niestety, większość zakładów zajmujących się recyklingiem nie jest obecnie w stanie odróżnić tego materiału od zwykłego plastiku. Wprowadzenie ekologicznych opakowań powinno więc dziać się równolegle z edukacją społeczeństwa.

Kluczową rolę ma także promowanie innowacji, które mogą być stosowane na szeroką skalę na globalnym rynku. Wierzymy, że sukces jest efektem współpracy. Różne firmy z branży mają więc doskonałą okazję do tego, aby połączyć siły i wspólnie poszukać rozwiązań, które pozwolą im skończyć z plastikiem.

KTÓRE OPAKOWANIA GROHE SĄ JUŻ WOLNE OD PLASTIKU?

W procesie odchodzenia od plastiku przetestowaliśmy wiele różnych rozwiązań. Naszym naczelnym celem było znalezienie alternatywy, która pozwoliłaby nam obyć się bez plastiku w każdej sytuacji. Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie udało nam się wypracować, jest opakowanie systemu instalacyjnego GROHE Rapid SL. Jedna z części tego zestawu służy za opakowanie dla mniejszych elementów. Tym sposobem zużywamy o 26 ton torebek plastikowych mniej w ciągu roku.

Udało nam się również znaleźć alternatywę dla wkładek formowanych. Obecnie zamiast plastiku i styropianu używamy organicznego materiału podobnego do tego wykorzystywanego w kartonach na jajka. W ten sposób pakowane są m.in. systemy prysznicowe GROHE.

WNIOSKI I PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

Powoli zbliżamy się do celu, jakim jest całkowite wyeliminowanie opakowań plastikowych. Będziemy nadal testować i poszukiwać nowych rozwiązań. Liczymy na to, że dzięki rozwijającym się technologiom przyszłość bez plastiku z czasem stanie się rzeczywistością.