Cradle to cradle – z myślą o gospodarce cyrkularnej
W kierunku świata bez odpadów
Branża budowlana wykorzystuje ogromne ilości zasobów i energii – szacuje się, że ten sektor odpowiada nawet za 50% światowego zużycia.
Zmiany są zatem konieczne, ale ich wprowadzenie to duże wyzwanie. Jako światowy lider w branży budowlanej wiedzieliśmy, że musimy podjąć aktywne działania, które pozwolą mu sprostać i skierują sektor na drogę ku bardziej zrównoważonej przyszłości.
Rozwiązanie po raz kolejny podsunął nam świat przyrody.
Model cradle to cradle
Wiele elementów naszego otoczenia może sprawiać, że czujemy się lepiej, a nasze życie jest wygodniejsze - to stylowe wnętrza czy choćby smartfony. Jednak, gdy produkty starzeją się, a cykl ich życia dobiega końca, stajemy się nieostrożni i po prostu je wyrzucamy, tworząc coraz większą spiralę marnotrawienia cennych zasobów.
Jeśli jednak przyjrzymy się przedmiotom, które wyrzucamy, okaże się, że często składają się z wartościowych materiałów i tworzyw nadających się do ponownego wykorzystania.
W naturze wszystko toczy się według cyklu o obiegu zamkniętym. Jabłoń kwitnie i wydaje owoce, które następnie spadają na ziemię i rozkładają się, dostarczając korzeniom cennych składników odżywczych. Dzięki temu drzewo może po raz kolejny kwitnąć i wydawać nowe owoce. My, jako ludzie, zachowujemy się jednak tak, jakby zasoby naturalne były nieskończone. Wydobywamy surowce, tworzymy produkty, a następnie je wyrzucamy.
To tzw. model Take-Make-Waste.
Jeśli odejdziemy od takiego modelu i zastąpimy go modelem cyrkularnym – dokładnie tak, jak jabłoń – możemy zminimalizować marnowanie cennych surowców. To właśnie obieg zamknięty stał się podstawą koncepcji Cradle To Cradle.
Zgodnie z tą ideą, powołaną do życia przez dr Michaela Braungarta i Williama McDonougha, produkty są projektowane i tworzone z myślą o ponownym wykorzystaniu ich komponentów. W ten sposób materiały są używane w ciągłym recyklingu, a model pozwala tworzyć zrównoważone produkty, procesy i systemy, biorąc pod uwagę cały cykl ich życia.
Ze względu na zróżnicowanie produktów, koncepcję można podzielić na cykl biologiczny oraz cykl techniczny. Biologiczny obejmuje wszystko, co zużywa się w naszym środowisku – np. odzież wykonaną z materiałów naturalnych.
Cykl techniczny dotyczy natomiast produktów serwisowych – np. baterii, które należy rozłożyć na poszczególne komponenty, aby ponownie je wykorzystać. To właśnie ten cykl obejmuje produkty GROHE.
Nasza podróż w kierunku cradle to cradle®
Uzyskanie certyfikatu Cradle To Cradle® to wymagający i czasochłonny proces, który uwzględnia zarówno wczesne etapy w łańcuchu produkcji, jak i naszą produkcję wewnętrzną. Sama ocena jest rygorystyczna i czasochłonna, ale wiedzieliśmy, że to krok, który chcemy podjąć. Szczególnie, że korzyści z uzyskania certyfikatu są znaczące dla przyszłości naszej planety.
Aby zakwalifikować nasze produkty do certyfikacji Cradle to Cradle®, zostały one ocenione według pięciu ścisłych kryteriów:
- Wpływ materiałów na zdrowie
To kryterium potwierdza, że produkty, do których stworzenia wykorzystuje się chemikalia, są jak najbezpieczniejsze dla ludzi i środowiska. W ramach weryfikacji przeprowadzany jest proces inwentaryzacji, oceny i optymalizacji składu chemicznego. Jako krok w kierunku pełnej certyfikacji, producenci mogą także uzyskać oddzielne świadectwo dotyczące wpływu materiałów na zdrowie, jeśli produkty spełniają wymagania tego kryterium Cradle to Cradle®. - Ponowne wykorzystanie materiałów
Celem tej kategorii jest wyeliminowanie pojęcia odpadów. Zgodnie z założeniami materiały mają być ponownie wykorzystywane, dzięki czemu pozostaną w nieustannym cyklu użytkowania. - Zarządzanie energią odnawialną i węglem
W tym zakresie produkty są badane pod kątem wytwarzania ich przy użyciu energii odnawialnej, dzięki czemu emisja szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych jest redukowana lub eliminowana. - Gospodarka wodna
W tym aspekcie kluczowe znaczenie mają: woda, jako cenny zasób naturalny, ochrona zbiorników wodnych oraz dostęp do czystej wody dla ludzi i innych organizmów żywych. - Sprawiedliwość społeczna
Celem tej kategorii jest projektowanie procesów biznesowych honorujących wszystkich ludzi i społeczeństwa, które biorą udział w wytwarzaniu produktu.
Po dokonaniu szczegółowej oceny zgodnie z powyższymi kryteriami, produkt otrzymuje certyfikat na jednym z poziomów – od brązowego do platynowego.
Cztery produkty grohe zgłoszone do certyfikacji:
GROHE BAUEDGE w rozmiarze S
GROHE EUROSMART w rozmiarze S
GROHE EUROSMART – BATERIA KUCHENNA
GROHE TEMPESTA 100 – ZESTAW PRYSZNICOWY
Wszystkie cztery produkty uzyskały certyfikat na poziomie Gold. W ten sposób GROHE stało się jedną z pierwszych marek w branży sanitarnej, która wprowadziła na rynek produkty z certyfikatem Cradle to Cradle®.
To wyjątkowe osiągnięcie, które napawa nas dumą!
W całym procesie certyfikacji Cradle to Cradle® kluczową rolę odegrało nasze laboratorium zlokalizowane w niemieckim Hemer. Wszystkie elementy wykorzystywane podczas produkcji musiały zostać zoptymalizowane tak, aby spełniać kryteria dotyczące wpływu materiałów na zdrowie oraz ich ponownego wykorzystania. Nie było to łatwe zadanie, a spełnienie rygorystycznych wymagań wymagało dużego zaangażowania wszystkich osób odpowiedzialnych za proces.
Nasze produkty od zawsze tworzyliśmy z myślą o ich trwałości i jak najdłuższym okresie użytkowania. Teraz także oferujemy instalatorom, architektom i konsumentom możliwość zwrotu zużytych produktów Cradle to Cradle®, dzięki czemu ich komponenty zostaną ponownie użyte. Osiągając standard Cradle to Cradle Certified® dla czterech naszych kluczowych produktów, zrobiliśmy decydujący krok na naszej drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym. Kontynuując tę podróż, możemy dbać o naszą planetę i o zapewnienie wystarczającej ilości zasobów dla przyszłych pokoleń.